7 Kasım 2012 Çarşamba

NAR REÇELİ

               

Nar suyu dişeti iltihaplarını giderir.
Yüksek tansiyonu düşürür.
Kalbimizi korur düzenli çalışmasına destek olur
Enfeksiyona karşı vücut direncini korur ve artırır
Enerji verir, yorgunluğu giderir
İdrar söktürücü etkisiyle toksin atımını sağlar
Bağışıklık sistemini güçlendirir hastalıklara karşı korur
Kolesterol ve kan şekerimizi regüle eder artmasını engeller
Bağırsak parazitlerinin düşmanıdır, iyi bakterilerin artmasını sağlar
İshali (diare) önler tedavide destek sağlar
Ciltte olumlu katkısı vardır, pürüzsüz görünüm sağlar
Cilt enfeksiyonlarında olumlu katkısı vardır.
Böbrek iltihaplarının giderilmesinde etkilidir.

önemli not : Nar suyu tansiyon düşürdüğü için düşük tansiyonlu kişilerin tüketmesi sakıncalıdır.                                                                                    Nar  insan sağlığı    olan faydalarını saymakla bitirmek mümkün değil. Adeta bir ´ilaç´, hatta antibiyotik olan nar, özellikle bağışıklık sistemini güçlendirerek pek çok hastalıktan koruyor.
İçerdiği bazı maddelerle kolesterol ve şekeri de dengeleyen nar, kalp sağlığını koruduğu gibi, kanser hücrelerinin de gelişmesini engelliyor.´

Latince adı ´Punica Granatum´ olan nar, özellikle içerdiği antioksidanlar sayesinde vücudun savunma sistemini güçlendiriyor.


Bu kadar faydalı bir meyvayı sofralarımızdan eksik etmeyelim ve çocuklarımıza da bol bol yedirelim arkadaşlar.Bende elimden geldiğince narı sofralarım da kullanıyorum ve günün en önemli öğünü için de tüketmek için reçel yaptım:)Tarife gelince:
5 adet büyükçe nar
2 adet büyükçe narın suyu
3 su bardağı toz şeker
Çeyrek limon
1 çay kaşığı tereyağı
1 çay kaşığı nişasta
 5 adet narı tanelerine ayıralım ve toz şekeri üzerine döküp 4-5 saat bekletelim ya da akşamdan hazırlayalım sabaha kadar bekletelim.Üzerine nar suyunu, tereyağını atıp kaynatalım ve göz göz olunca nişastayı 1 kaşık suyla açıp reçelimize dökelim 2 dak. kaynadıktan sonra limonumuzu da sıkıp biri iki kaynadıktan sonra reçelimiz hazır.Ben hep konserve usulü kavanozlara doldurup kaldırıyorum (ocağın altını söndürmeden reçeli kavanozlara dolduruyorum sıkıca kapayıp ters çeviriyorum ve soğuduktan sonra kaldırıyorum).
Bumerang - Yazarkafe

Blog Arşivi

Sayfa Görüntü