26 Ocak 2013 Cumartesi

PORTAKALLI KLASİK KEK

       Herkese günaydın diyorum ve çok güzel bir hafta sonu diliyorum arkadaşlar! Daha önceki yazılarımdan birinde çevremdeki herkes hasta diye yazmıştım ve en sonunda bana da bulaştırdılar.Grip, faranjit hepsini bir arada geçiriyorum ama çok şükür yine de ayaktayım!
     Bugün sizlere dün yaptığım klasik kekimin tarifini vermek istedim.Aslında bizim evde en çok pişen lezzettir ve genelde de herkes bu tarifi bilir ama farkettim ki  ben bloğum da hiç kek tarifi  yayınlamamışım.O yüzden de bu tarifimi de sizlerle paylaşmak istedim:) Ben bu tarif üstünden ne istiyorsam içine ekleyerek yapıyorum keklerimi.Evde ne varsa o an kafama ne eserse içine koyuyorum arkadaşlar. Hadi bakalım tarife geçelim;
MALZEMELER:
3 yumurta
1,5 su bardağı toz şeker (ben şekeri biraz daha az kullanıyorum)
1 su bardağı süt
1 portakalın suyu
1 portakal kabuğu rendesi
3/4 su bardağı sıvıyağ
1 kabartma tozu
2,5-3 su bardağı un (elenmiş)
1 çay bardağı kuş üzümü
1 su bardağı kavrulmuş fındık
Hazırlanması:
Öncelikle yumurta ve sütümüz buzdolabında ise çıkarıp oda sıcaklığına gelmesini bekleyelim..(bu kekimizin  iyi kabarması için önemli) Yumurta ve  şekeri mikserle köpürünceye kadar çırpalım ve sıvıları ilave edip tekrar çırpalım.En son unu ve kabartma tozunu ayrı bir kapta eleyelim ve  karışımın içine ilave edelim.( unu da  kontrollü ilave edelim çok gelirse kekimiz sert olur, 2 su bardağı ile başlıyalım az gelirse ekleyelim, boza kıvamında olmalı)  Malzememin yarısınından fazlasını kalıba boşaltalım, kalan karışıma da kuş üzümünü ilave edelim ve karıştırıp kalıba dökelim. Fındığımızı da içine, üstüne nasıl istersek atalım ve yağlanmış kalıbımıza döküp, 150 derecede  turbo fırında 40 dak. pişirelim.Kürdan yada bıçakla kontrol edelim eğer hamur üstlerine yapışmıyorsa pişmiş demektir, yapışıyorsa da 5 -10 dak. daha bekleyelim, tekrar kontrol edip çıkaralım.
Püf noktası:  Sizlere  söylemek istediğim bir püf noktası da fırınla ilgili, genelde tariflerde fırının ısı derecesini 170 diyorlar ama benim fırınımda 170 çok sıcak oluyor ve benim ayarım, kurabiyeler de, kekler de 150' dir her zaman, çünkü fırının ısı ayarı da çok önemli birden kabarıp üstü pişip içi pişmeyebilir! Herkes kendi fırın ayarına göre ayarlamalı yani!Bir de eminim bir çoğunuz biliyorsunuzdur ama ben yine de belirtmek isterim, ilk 20 dak. kesinlikle fırının kapağı açılmamalı yoksa kekiniz söner, ben fırınımın saatini 40 dak. ayarlıyorum ve takip etmesi daha kolay oluyor! Bu püflere dikkat ederseniz nefis, yumuşacık kekler pişirirsiniz benden söylemesi:))

Bumerang - Yazarkafe

Blog Arşivi

Sayfa Görüntü