6 Nisan 2015 Pazartesi

California Ceviz İzmir Blogger Etkinliği & Mövenpick Hotel İzmir

11 Mart 2015 ‘de İzmir Yemek Bloggerleri için düzenlenen California Ceviz etkinliğinde bloger arkadaşlarımla çok keyifli bir gün geçirdik! Mövenpick Hotel İzmir’de düzenlenen etkinlikte önce cevizin sağlığımıza olan yararları ve kalitesi hakkında bilgilendirildik!Daha sonra  Mövenpick Hotel Executive Chef’i Murat Yıldız ‘ın bloggerlarla cevizli yemekler konseptli yemek pişirme çalışmasının ardından hep birlikte cevizli lezzetlerden oluşan öğle yemeği yedik.
Etkinlik firma yetkililerinin kendilerini tanıtması ardından ceviz hakkında verdikleri faydalı bilgilerle başladı ve özellikle kullanım alanlarında bizlerin de katılımları ile keyifli bir sohbete dönüştü. 

Cevizin Kalp Hastalıkları ve Alzheimer’a Etkisi
Yapılan araştırmalar sonucunda, bir kişinin beslenmesine ceviz dâhil edildiğinde, hâlihazırda kalp hastalığı olanlara fayda sağlanmasının yanı sıra, kalp hastalığı geliştirme riskinin de kayda değer oranda azaldığı gözlemlendi.
Advances in Nutrition dergisinin 14 Kasım 2014 tarihli sayısında çıkan bir makalede, Pennsylvania State Üniversitesi, Beslenme Bilimleri Bölümünden Ordinaryüs Profesör Penny Kris-Etherton, ve Jennifer A. Fleming, ceviz ve ceviz yağında bolca bulunan a-Linolenik Asit (ALA) alan kişilerin kalp ve damar hastalıklarına (CVD) yakalanma riskinin azaldığı sonucuna ulaştılar.
Journal of Alzheimer’s Disease’de yayınlanan hayvanlar üzerinde yapılan yeni bir araştırmaya göre, ise, ceviz tüketiminin Alzheimer hastalığına yakalanma riskini azaltmada, başlangıcını geciktirmede, ilerlemesini yavaşlatmada veya Alzheimer hastalığını önlemede olumlu bir etkisi olabilir.New York Eyaleti Gelişimsel Engeller Hakkında Temel Araştırmalar Enstitüsü (IBR), Gelişimsel Nöroloji Laboratuvarı başkanı Prof. Dr. Abha Chauhan önderliğinde yürütülen araştırmada, ceviz açısından zengin bir diyet uygulanan farelerde öğrenme becerilerinde, hafızada, kaygı azaltımında ve motor gelişiminde kayda değer iyileşme görülmüştür.  


Cevizle ilgili yararlı bilgilendirmelerden sonra en sevdiğimiz bölüme geçtik. Mövenpick otel mutfağında şef Murat Yılmaz’la keyifli bir sohbet eşliğinde cevizli yemekler pişirdik.Ceviz hem tatlıya hem tuzluya bu kadarmı yakışır?Açıkçası tatlılarda çok seviyordum ve son zamanlarda salatalarda da kullanmaya başladım ama etede bu kadarmı yakışır çok sevdim ben:),
 Çerkez tavuğu ve cevizli bezirgani             Dana Madalyon; Cevizli kıtır ve ızgara kuşkonmaz eşliğinde, nefisti:)
               

          Tabii benim sabırsızlıkla beklediğim tatlı Cevizli baklava Dondurma eşliğinde!

Bu güzel lezzetlerin sonunda etkinliğimiz sona erdi ve harika bir gün geçirdik!Bu güzel bilgilendirici etkinlik için California Walnut Commission'a, Promedia'ya, Sn. Hatice Öksüz'e ve Mövenpick Hotel İzmir Executive Chef Murat Yıldız'a çok teşekkürler...

Bumerang - Yazarkafe

Blog Arşivi

Sayfa Görüntü