6 Nisan 2015 Pazartesi

California Ceviz İzmir Blogger Etkinliği & Mövenpick Hotel İzmir

11 Mart 2015 ‘de İzmir Yemek Bloggerleri için düzenlenen California Ceviz etkinliğinde bloger arkadaşlarımla çok keyifli bir gün geçirdik! Mövenpick Hotel İzmir’de düzenlenen etkinlikte önce cevizin sağlığımıza olan yararları ve kalitesi hakkında bilgilendirildik!Daha sonra  Mövenpick Hotel Executive Chef’i Murat Yıldız ‘ın bloggerlarla cevizli yemekler konseptli yemek pişirme çalışmasının ardından hep birlikte cevizli lezzetlerden oluşan öğle yemeği yedik.
Etkinlik firma yetkililerinin kendilerini tanıtması ardından ceviz hakkında verdikleri faydalı bilgilerle başladı ve özellikle kullanım alanlarında bizlerin de katılımları ile keyifli bir sohbete dönüştü. 

Cevizin Kalp Hastalıkları ve Alzheimer’a Etkisi
Yapılan araştırmalar sonucunda, bir kişinin beslenmesine ceviz dâhil edildiğinde, hâlihazırda kalp hastalığı olanlara fayda sağlanmasının yanı sıra, kalp hastalığı geliştirme riskinin de kayda değer oranda azaldığı gözlemlendi.
Advances in Nutrition dergisinin 14 Kasım 2014 tarihli sayısında çıkan bir makalede, Pennsylvania State Üniversitesi, Beslenme Bilimleri Bölümünden Ordinaryüs Profesör Penny Kris-Etherton, ve Jennifer A. Fleming, ceviz ve ceviz yağında bolca bulunan a-Linolenik Asit (ALA) alan kişilerin kalp ve damar hastalıklarına (CVD) yakalanma riskinin azaldığı sonucuna ulaştılar.
Journal of Alzheimer’s Disease’de yayınlanan hayvanlar üzerinde yapılan yeni bir araştırmaya göre, ise, ceviz tüketiminin Alzheimer hastalığına yakalanma riskini azaltmada, başlangıcını geciktirmede, ilerlemesini yavaşlatmada veya Alzheimer hastalığını önlemede olumlu bir etkisi olabilir.New York Eyaleti Gelişimsel Engeller Hakkında Temel Araştırmalar Enstitüsü (IBR), Gelişimsel Nöroloji Laboratuvarı başkanı Prof. Dr. Abha Chauhan önderliğinde yürütülen araştırmada, ceviz açısından zengin bir diyet uygulanan farelerde öğrenme becerilerinde, hafızada, kaygı azaltımında ve motor gelişiminde kayda değer iyileşme görülmüştür.  


Cevizle ilgili yararlı bilgilendirmelerden sonra en sevdiğimiz bölüme geçtik. Mövenpick otel mutfağında şef Murat Yılmaz’la keyifli bir sohbet eşliğinde cevizli yemekler pişirdik.Ceviz hem tatlıya hem tuzluya bu kadarmı yakışır?Açıkçası tatlılarda çok seviyordum ve son zamanlarda salatalarda da kullanmaya başladım ama etede bu kadarmı yakışır çok sevdim ben:),
 Çerkez tavuğu ve cevizli bezirgani             Dana Madalyon; Cevizli kıtır ve ızgara kuşkonmaz eşliğinde, nefisti:)
               

          Tabii benim sabırsızlıkla beklediğim tatlı Cevizli baklava Dondurma eşliğinde!

Bu güzel lezzetlerin sonunda etkinliğimiz sona erdi ve harika bir gün geçirdik!Bu güzel bilgilendirici etkinlik için California Walnut Commission'a, Promedia'ya, Sn. Hatice Öksüz'e ve Mövenpick Hotel İzmir Executive Chef Murat Yıldız'a çok teşekkürler...

25 yorum:

 1. Çok güzel bir gündü :)

  YanıtlayınSil
 2. Güzel ve keyifli bir etkinlik olmuş canım.
  Klavyene ,kalemine sağlık. :)
  Sevgiler...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Aynen canım, böyle etkinliklerin keyifi başka oluyor sen daha iyi bilirsin:) Sevgiler...

   Sil
 3. Güzel bir etkinlik olmuş.
  Cevizi heleki cevizli baklavayı ben çok severim:)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Aynen canım ama ev baklavası olucak:) Çok teşekkürler, sevgiler...

   Sil
 4. Güzel bir etkinlik olmuş...
  Sevgiler..:)

  YanıtlayınSil
 5. Harika etkinlik olmuş. Şahane Afiyetler olsun.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Gerçektende harikaydı! Çok teşekkürler, sevgiler...

   Sil
 6. Çok güzel bir etkinlik olmuş Mersin'de böyle etkinlikler olmuyor ancak uzaktan izliyorum :) Teşekkürler paylaşım için ♥

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Evet doğrudur canım! İzmirde de yeni yeni başladı, firmalar genelde İstanbul'a ağırlık veriyorlar ama bu etkinliğide İstanbul firması gerçekleştirdi:)Umarım sizin oralara da gelirler!

   Sil
 7. Ceviz zaten neredeyse şifalı bir şey diyeceğim. İyi gelmediği bir şey yok. Hem girdiği yemekleri , salataları lezzetlendiriyor.Sevgiler...))

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle katılıyorum, hem şifalı hem girdiği her lezzete lezzet katıyor, çok teşekkürler, sevgiler...

   Sil
 8. Çok keyifli bir gün olmuş.California Cevizi hakkındaki bilgiler için teşekkürler :)

  YanıtlayınSil
 9. Güzel bir etkinlik olmuş...

  YanıtlayınSil
 10. Cevizi bazen seven bazen sevmeyen bir insanım. Etkinlik de çok keyifli görünüyor.

  YanıtlayınSil
 11. ceviz, türk mutfağının vazgeçilmezi

  YanıtlayınSil
 12. Şahane lezzetler tatmışınız. Ceviz heryerde kullanabileceğimiz bir besinimiz. Çok güzel bir etkinlik olmuş. Sevgiler

  YanıtlayınSil
 13. Böyle etkinliklerle bilinçleniyoruz ve beslenme alışkanlıklarımızı değiştiriyoruz. Ceviz zaten sevilen bir şey artık sizin postunuzdan da anlaşılacağı üzere çoğu yerde kullanılıyor. Biraz da fiyatı düşük olsa süper olur. Bu güzel post için teşekkürler.

  YanıtlayınSil
 14. Çok güzel bir etkinlik olmuş..
  Bloğunuzu takibe aldım benim bloğumada beklerim..

  YanıtlayınSil
 15. http.//belguzaranne.blogspot.com22 Nisan 2015 11:13

  ellerınıze sağlık

  YanıtlayınSil
 16. Ceviz çok faydalı bir çerez..İnanılmaz bir lezzet..Tatlıya ,tuzluya,mezeye..Hemen her şeye çok yakışıyor.Çok güzel bir etkinlik olmuş..Sevgiler..

  YanıtlayınSil

Bumerang - Yazarkafe

Blog Arşivi

Sayfa Görüntü