4 Kasım 2015 Çarşamba

SALTED GOODS İMSE MUTFAK ATÖLYESİ ETKİNLİĞİMİZ!

Merhabalar tüm takipçilerime!Yine şahane bir etkinlikle karşınızdayım!Hem lezzet şöleni yaşadığımız, hemde bilgilendiğimiz harika bir gün geçirdim blogger arkaşlarımla...70 yıllık geçmişiyle Türkiye’nin en köklü tuz üreticilerinden YAŞAT TUZ, yeni markası SALTED GOODS  ile doğal gıda ürünleri pazarına giriş yaptı. Salted Goods ürünlerinin tanıtımı, kullanımı ve tuz hakkında bilgilendirme amaçlı ,  İMSE İzmir Mutfak Sanatları Enstitüsünde Chef Özger Tanık önderliğinde İzmir’li bloggerlarla bir workshop çalışması gerçekleştirdi.
12167957_10205403995402142_1016537638_n 

Etkinlikte Salted Goods Chef Tuz kullanarak Tuzda Balık,  Çeşnili Tuz kullanarak  Vinegar Soslu Roka ve Akdeniz Salatası, İnce tuz kullanarak Volcano Cake hazırladık.

Chefimiz tuzda balık yapımını ve püf noktalarını bizlere öğretti. Çok büyük bir balık kullandığımız için sadece 1 tane hazırladık. Balığımız fırında pişerken bizlerde  SALTED GOODS doğal tuzları hakkında bilgilendirildik.

Bilgilendirmenin ardından salatalarımızı, salata sosları ve volcano cakelerimizi yaptık. Yaptığımız yemekleri hep birlikte tadarak kullandığımız tuz çeşitleri hakkında yorumlarımızı yaptık.  Tam da benim aradığım lezzette ve sağlıklı  SALTED GOODS  bizlerden tam not aldı!. Hem doğal, hem deniz tuzu, hem de iyotsuz.  İnstagram  ve facebook sayfalarını incelerseniz kafanıza takılan tüm sorulara cevap bulabilirsiniz.
Yemek şeflerinin ve gurme dünyasının sıklıkla kullandığı ancak çoğunlukla yurt dışından temin edilebilen yapraksı tuz ‘saltflake’ i üretmeye başaran Salted Goods, tuzun kraliçesi kabul edilen ‘fleur de sel’ i ve hiçbir ilave işleme tabi tutulmadan tabiattaki en doğal haliyle hazırlanan ‘greysalt’ ı da meraklılarına sunuyor.
Yaşat Tuz 3.kuşak yöneticileri tarafından kurulan Salted Goods’un ürünlerine çok yakındawww.saltedgoods.com adresinden ulaşılabilecek
Saltflake Nedir ?
Deniz tuzu  moleküllerinin, yüzey ve kenarlarının farklı hızlarda büyümesi neticesinde oluşur. Kar tanesine benzeyen şekli tuzun tamamen doğal gelişimini teyit eder. Yassı biçimi ve gevrek yapısı ile göreceli olarak daha hızlı çözünen saltflake, özellikle et yemeklerinin lezzet ve aromasını zenginleştirir.
Fleur de Sel Nedir ?
Yalnızca güneş ve rüzgarın etkisiyle buharlaştırılan deniz suyunun yüzeyinde kalan tuz tepeciklerinden elde edilir. Suyun üzerinde açan çiçekler gibi göründüğü için Fransızca deniz çiçeği anlamına gelen ‘fleur de sel’ ismi verilmiştir. Güneşin tüm yaratıcı enerjisini üzerinde biriktirdiği ve yalnızca bol güneşli yaz mevsimlerinde elde edilebildiği için çok değerlidir. Sofra ve yemek tuzu olarak kullanılır.
Greysalt  ?
Tuzun doğadaki işlenmemiş ilk halinin rengi olan gri taneleri nedeniyle bu şekilde adlandırılır. ‘Fleur de sel’ oluştuktan sonra suyun dibine çökmüş olan tanelerin son buharlaşma neticesinde toplanması ile elde edilir. Tuzluluk oranı daha yoğundur.
Yine damaklarımızın şenlendiği ve yeni bilgiler öğrenmenin mutluluğuyla bitirdiğimiz work shoptan belgelerimizi de alarak ayrıldık!Bilgi için;
Bu güzel workshop çalışması için Salted Goods Firması sahiplerine, Sevgili Dilek Yetkiner’e, İmse’ye ve sevgili Özger Şefimize muhteşem ev sahiplikleri, gülen yüzleri  ve tüm bildiklerini bizimle paylaştıkları için çok teşekkür ederim...
Yazısından faydalandığım arkadaşım http://izmirdenlezzetler.com/ Oya'cığıma da çok çok teşekkür ederim...

7 yorum:

Bumerang - Yazarkafe

Blog Arşivi

Sayfa Görüntü