17 Ağustos 2016 Çarşamba

domates konservesi


Domates konservesi!
Kış hazırlıkları nasıl yapılmalı!
En pratik ve kolay domates konservesi yapımı!
Domates konservesi en nefis nasıl yapılır!

Merhabalar! 
Artık Ağustos ayının sonlarına doğru yavaş yavaş geliyoruz ve kış için hazırlıklarımıza başladık değilmi?
Evet sizi duyar gibiyim :) Hepiniz başlamışsınız eminim ama başlamayanlar varsa da çok geç değil, girin mutfaklarınıza azda olsa hazırlıklarınızı yapın arkadaşlar! Çünkü evde içinde ne olduğunu bildiğiniz lezzetleri tüketmenin hazzı hiç birşey de yok inanın...
Ben bugün sizlere kış hazırlıklarından her sene mutlaka yaptığım domates konservelerimin tarifini vereceğim. Çok lezzetli ve pratik oluyor! Denemeyenler varsa şiddetle tavsiye ederim, tek zorluğu ben domateslerin kabuklarını soyup doğruyorum ama kabuklu sevmiyorum, sizi rahatsız etmiyorsa soymayabilirsiniz!
Hadi buyrun tarife;
İsteğiniz kadar domates! ( Ben en az iki kasa yapıyorum) 
Kalın tuz (turşuluk)
Cam kavanoz ve yeni kapak
Domatesleri yıkayıp kabuklarını soyup doğruyorum! Bir kısmınıda rendeliyorum! Tencerede sosları kaynatıyorum, tuzda atıyorum ve ocakta kaynarken, kavanozu kaymayacak, havlu gibi bir bezle tutuyorum (kaynar kaynar koyduğumuz için ellerimiz yanmasın dikkat edelim) ve kavanozu doldurup kapağını sıkıca kapatıp, ters çevirelim ve bir gün öyle bekletelim, eğer akma yoksa normal mutfak dolaplarımızın içine kaldıralım ve kışın istediğimiz zaman kullanalım, hiç bir bozulma olmuyor! Eğer akarsa da konservemiz hava almış demektir onu kullanın çünkü bozulur bilginize!

Kış hazırlıkları nasıl yapılmalı!
En pratik ve kolay domates konservesi yapımı!
Domates konservesi en nefis nasıl yapılır!

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Bumerang - Yazarkafe

Blog Arşivi

Sayfa Görüntü