8 Şubat 2018 Perşembe

EV TARHANASI NASIL YAPILIR!


Ev tarhanası nasıl yapılır! 
En nefis tarhana tarifi!
Pratik ev tarhanası yapımı!


Çocukluğumun en güzel hatırasıdır tarhana çorbası. Çocukluk yıllarımda kışın o soğuk sabahlarında bizim evimizde her gün mis gibi tarhana çorbası kokusu ile uyanırdım.Babam tereddütsüz hergün kahvaltı da mutlaka isterdi tarhana çorbası ve anneciğim de her yaz sonu kilolarca tarhanayı yapardı mutlaka. Hem şimdiki gibi mutfak rondoları yoktu o zamanlar. Avuçlarıyla ovardı o kadar tarhanayı annem. Bizde 5 kardeş oturur sofra bezlerinin üzerinde minicik avuçlarımızla tarhanaları ovar kardeşlerimizle şakalaşır, gülüşür öyle bitirirdik tarhanayı. Avuçlarımızın içi kıpkırmızı olur acırdı ama o tarhana da tadından yenmezdi ve her şeye değerdi.
Şimdi ise herşey daha kolaylaştı ama bizler tembelleştik.Bu kadar kolay yapabileceğimiz mutfak ürünlerini bile yapmaktan kaçar olduk. İnanın evde yaptığımız tarhana gibi olmuyor. İtiraf ediyorum bende hazır almayı denedim fakat kendi yaptığımız tarhananın tadını bulamayınca kendim yapıyorum her sene. Sizlerin de gözünüz korkmasın 2 gün uğraşırsınız ama bütün kış şifalı bir çorba malzemesi yapmış olursunuz ve kışın soğuk akşam yada sabahlarında tadına doyamazsınız benden söylemesi...
             
  

EV TARHANASI NASIL YAPILMALI!
Ev tarhanası yapımı için malzemeler neler:
2 kilo domates,
2 kilo dolmalık kırmızı biber,
1 kilo süzme yoğurt,
1 demet tarhana otu,
6 tane kuru soğan,
2 kilo un (mayalanma sırasında ihtiyaç duyulursa yarım kilo daha eklenebilir).
5 çorba kaşığı kaya tuzu
Hazırlanması;
Tüm malzemeler doğranır, tarhana otuda yıkanır ve temiz bir (tülbent gibi) beze sarılır ve malzemelerle tencereye yerleştirilir, pişinceye kadar ocakta ara ara karıştırarak kontrol edilir! 
Pişen malzemeler ılıyınca, tarhana otu içinden alınıp, kalan malzemelerle un eklenerek hamur yoğurulur ve ağızı kapatılıp ara ara karıştırarak 3 gün bekletilir ve mayalanan tarhana sofra bezi gibi temiz bezlere parça parça dökülür ve kurumaya bırakılır, ara ara kontrol edilip çevrilir tarhana parçaları ve kurudukça parçalayarak ufaltılır ve kuruma kolaylaştırılır! En son rondodan geçirilen toz tarhanada tepsilerde bir kaç gün havalandırılarak kurutulur ve cam saklama kavanozlarına kaldırılır! 
Ev tarhanası
Ev tarhanası
Ev tarhanası nasıl yapılır! 
En nefis tarhana tarifi!
Pratik ev tarhanası yapımı!

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Bumerang - Yazarkafe

Blog Arşivi

Sayfa Görüntü